کمیتهٔ بانوان

کمیتهٔ بانوان انجمن ریاضی ایران، در راستای حمایت از مشارکت بانوان کشور در امور آموزشی و پژوهشی با زمینهٔ ریاضیات و نیز نشر دیدگاه‌های بروز در جامعهٔ بانوان ریاضی‌دان فعالیت می‌نماید.

اعضای کمیتهٔ بانوان:

دکتر اشرف دانشخواه (رئیس کمیته)
دکتر فرشته ملک (نایب رئیس)
دکتر مژگان محمودی
دکتر زهره مستقیم
دکتر خدیجه احمدی آملی
دکتر محبوبه علیزاده صنعتی
دکتر نرگس تولایی

 

لیست رابطین کمیته بانوان

کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران همواره در تلاش است تا سطح علم و آگاهی ریاضیات در جوامع علمی و آموزشی کشور را ارتقاء بخشد. از این رو، دارای رابطینی در دانشگاه‌های سراسر کشور می‌باشد. این رابطین در برگزاری همایش‌ها، کارگاه‌های آموزشی و کمک به فعالیت بهتر و موثرتر کمیته بانوان همیشه کمک‌رسان بوده‌اند. جهت مشاهدهٔ اسامی رابطین کمیته بانوان انجمن ریاضی، لطفا به لینک زیر مراجعه کنید.

اخبار

خبرنامه شماره 6 کمیته بانوان در ریاضیات (CWM) | نوامبر 2021

برای دانلود خبرنامه لطفا اینجا کلیک کنید.

کمیتهٔ بانوان انجمن ریاضی، به مناسبت گرامی‌داشت دههٔ ریاضیات، همایشی یک‌روزه در تاریخ پنجم آبان ماه ۱۴۰۰ برگزار می‌کند.

کمیتهٔ بانوان انجمن ریاضی، به مناسبت گرامی‌داشت دههٔ ریاضیات، همایشی یک‌روزه در تاریخ پنجم آبان ماه ۱۴۰۰ برگزار می‌کند.

کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران دههٔ ریاضیات را به همه‌ی ریاضیدانان، فرهیختگان و علاقمندان به ریاضی تبریک عرض می‌کند. این کمیته در راستای گرامی‌داشت دههٔ ریاضیات، با همکاری دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، همایشی در تاریخ پنجم آبان ماه ۱۴۰۰ برگزار می‌کند.

برنامهٔ این همایش از طریق این لینک قابل دسترسی است.

شرکت برای عموم آزاد بوده، علاقه‌مندان می‌توانند با کلیک روی درگاه زیر به کارگاه وارد شوند.
https://connect.kntu.ac.ir/math

برگزاری کارگاه آموزشی با موضوع مباحث پایه‌ای ریاضی ویژهٔ دبیران ریاضی

کارگاه آموزشی ریاضیات، ویژه دبیران، با موضوع مباحث پایه‌ای ریاضی، در تاریخ دوشنبه 1400/7/12 با همکاری کمیته بانوان انجمن ریاضی برگزار می‌شود.
برای مشاهده برنامه کارگاه لطفا اینجا کلیک کنید
علاقه‌مندان می‌توانند از طریق درگاه زیر به کارگاه وارد شوند.
http://webinar2.usb.ac.ir/fom
لازم است دبیران محترم به صورت مھمان (guest) با رمز ”2020“ وارد شده، نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و با حروف لاتین وارد نمایند.

شرکت در پنجمین گردهمایی سالانه کمیته بانوان | سال 1400

با سلام و احترام
به اطلاع می‌رساند پنجمین همایش سالانه کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران در روز چهرشنبه دهم شهریور ماه ۱۴۰۰ و در حاشیهٔ پنجاه و دومین کنفرانس ریاضی ایران به صورت مجازی برگزار می‌شود.
همچنین، برنامهٔ پنجمین همایش سالانه کمیته بانوان انجمن ریاضی از طریق این لینک قابل دسترسی است.

شرکت برای عموم آزاد بوده،علاقه‌مندان می‌توانند از طریق لینک زیر در مراسم شرکت نمایند.

https://online1.uk.ac.ir/c_main/

با تشکر
کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران

خبرنامه اتحادیه بین‌المللی ریاضیات (IMU)، شماره 107، می2021

جهت دانلود لطفا روی لینک زیر کلیک کنید.

IMU-News-107

سومین گرامی‌داشت روز زنان در ریاضیات برگزار می‌شود.

بسمه تعالی
«سومین گرامی‌داشت روز زنان در ریاضیات»
بدین‌وسیله به اطلاع جامعه ریاضی ایران می‌رساند، کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران افتخار دارد، سومین مراسم گرامی‌داشت روز زنان در ریاضیات را برگزار نماید. این مراسم در روز ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، روز تولد زنده یاد مریم میرزاخانی، از ساعت ۱۶ الی ۱۹، به‌صورت مجازی برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند از طریق لینک زیر در مراسم شرکت نمایند.

http://vc.basu.ac.ir/seminar01

همچنین، برنامهٔ سومین گرامیداشت روز زنان در ریاضیات از طریق لینک زیر قابل دسترسی است.

برنامه سومین گرامیداشت روز زنان در ریاضیات

با سپاس و احترام
کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران

خبرنامه کمیته بین المللی زنان در ریاضیات (CWM) | May 2021

برای دانلود خبرنامه، لطفا اینجا کلیک کنید.

در روز جهانی ریاضیات، کمیته بانوان با همکاری دانشگاه بوعلی سینا همایشی یک روزه برگزار می‌کند.

کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران با همکاری دانشگاه بوعلی سینا همدان، همایشی یک روزه در تاریخ 24 اسفند 1399، ساعت 19 برگزار خواهد کرد.

آقای دکتر سید منصور واعظ پور، رئیس انجمن ریاضی ایران، و همچنین آقای دکتر سید علیرضا اشرفی، عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان، به عنوان سخنرانان این همایش حضور خواهند داشت.

به جهت ورود به این همایش، لطفا از طریق این لینک اقدام کنید.

گردهمایی سالانه کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران برگزار شد.

گردهمایی سالانه کمیته بانوان انجمن ریاضی، در حاشیهٔ پنجاه و یکمین کنفرانس ریاضی ایران، با حضور دو مهمان ارجمند برگزار گردید. کمیتهٔ بانوان انجمن ریاضی از تمامی شرکت‌کنندگان محترمی که در این گردهمایی حضور داشتند، کمال تشکر و قدردانی را دارد. برای مشاهده تصاویری از این گردهمایی می‌توانید به گالری تصاویر مراجعه نمایید.

برگزاری گردهمایی سالانه کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران

گردهمایی سالانه کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران در روز چهارشنبه 29 بهمن ماه 1399 از ساعت 15 الی 17، در حاشیه پنجاه و یکمین کنفرانس ریاضی ایران برگزار خواهد شد.

از افراد علاقه‌مند که در این کنفرانس ثبت‌نام نموده‌اند، دعوت می‌شود در این گردهمایی شرکت نمایند.

کارگاه آموزشی ریاضیات با موضوع مبحث گزاره‌ها، ویژه دبیران استان مازندران برگزار شد.

کارگاه آموزشی ریاضیات، ویژه دبیران استان مازندران، با موضوع مبحث گزاره‌ها در تاریخ 1399/11/23 با همکاری کمیته بانوان برگزار شد.

کارگاه آموزشی ریاضیات با موضوع خلاقیت در ریاضی، ویژه دانش‌آموزان سمپاد در تنکابن برگزار شد.

کارگاه آموزشی ریاضیات، ویژه دانش‌آموزان مرکز استعدادھای درخشان ماندگار شھید بھشتی تنکابن، با موضوع خلاقیت در ریاضی، در تاریخ 99/11/15 با همکاری کمیته بانوان انجمن ریاضی برگزار شد.

کارگاه آموزشی ریاضیات با موضوع چالش ارزشیابی ریاضی، ویژه دبیران استان مازندران، برگزار شد.

کارگاه آموزشی ریاضیات، ویژه دبیران استان مازندران، با موضوع چالش ارزشیابی ریاضی، در تاریخ 99/11/8 با همکاری کمیته بانوان انجمن ریاضی برگزار شد.

کارگاه منطق و نظریهٔ مجموعه‌ها، مختص دبیران استان گیلان برگزار شد.

کارگاه آموزشی ریاضیات، مختص دبیران استان گیلان، با موضوع منطق و نظریهٔ مجموعه‌ها، در تاریخ 99/9/12 با همکاری کمیته بانوان انجمن ریاضی برگزار شد.

سه بانوی ریاضیدان جوان مفتخر به دریافت جایزهٔ 2021 مریم میرزاخانی در مرزهای نو شدند.

جایزهٔ مریم میرزاخانی در مرزهای نو، در سال 2021، به دلیل کیفیت بسیار بالای تحقیقات ارائه شده توسط نامزدها، هم‌زمان به سه بانوی جوان Nina Holden ، Lisa Piccirillo و Urmila Mahadev اختصاص یافت.

اختصاص Breakthrough Prize در سال 2020 به پروژه مشترک مریم میرزاخانی و الکس اسکین

اختصاص Breakthrough Prize در سال 2020 به پروژه مشترک مریم میرزاخانی و الکس اسکین

جایزه “پیشرفت شگرف” (Breakthrough Prize) سال ۲۰۲۰ در رشته ریاضیات به پروفسور الکس اسکین (Alex Eskin)، استاد برجسته دانشگاه شیکاگو تعلق گرفت. این جایزه در جهت قدر‌دانی از تلاش ستودنی ۵ سالهٔ ایشان و مرحوم پروفسور مریم میرزاخانی بر پروژه‌ای مشترک با عنوان
“Revolutionary discoveries in the dynamics and geometry of moduli spaces of Abelian differentials”
اهدا شد، که منجر به دست‌آورد‌های ارزشمندی از جمله اثبات قضیه
‘magic wand theorem’
گردیده است.

عبارت زیر توسط ایشان در سایت اختصاصی Breakthrough Prize در قسمت نظرات درج شده است:

“I am deeply in debt to my late coauthor Maryam Mirzakhani; without her brilliance, strength and persistence the work recognized by the prize committee could not have been done.”

پروفسور اسکین اظهار داشته است بخشی از مبلغ این جایزه را، که ارزشی معادل ۳ میلیون دلار دارد، در جهت اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان تحصیلات تکمیلی دوره دکترا در کشورهای در حال توسعه، به اتحادیه جهانی ریاضی اهدا خواهد کرد. این یک سنت در میان برندگان این نوع جوایز است. جایزهٔ مذکور در مرزهای نو ریاضیات از سال ۲۰۲۰ میلادی به نام مریم میرزاخانی تغییر نام داد.

اختصاص جایزه‌ای توسط بنیاد «جایزه پیشرفت شگرف» به نام مریم میرزاخانی، برای بانوان ریاضیدان جوان

بنیاد «جایزه پیشرفت شگرف» (Breakthrough Prize) در نوامبر۲۰۱۹ اعلام کرد، جایزه‌ای برای بانوان ریاضیدان جوان درنظر گرفته و آن را به یاد ریاضیدان نامی که در ۴۰ سالگی درگذشت،
Maryam Mirzakhani New Frontiers Prize
نامگذاری کرده است. این جایزه ۵۰ هزار دلاری که در بخش «مرزهای نو» ویژه زنان جوان ریاضیدان در نظر گرفته شده است، به چهره‌های شاخصی اهدا خواهد شد که در دو سال منتهی به زمان اعلام جایزه دکترای خود را در همین زمینه دریافت کرده باشند.

بنیاد «جایزه پیشرفت شگرف» توسط شماری از چهره‌های سرشناس دنیا‌ی علم و فناوری، نظیر سرگئی برین موسس گوگل و مارک زاکربرگ موسس فیسبوک تاسیس شده است و از سال ۲۰۱۳ در سه رشته ریاضیات، فیزیک بنیادی و علوم زیستی جوایزی را به سرآمدان دنیای علم اهدا می‌کند.

ریچارد تایلور، دبیر کمیته گزینش برنده جایزه ریاضیات، اظهار داشته است: «امیدواریم جایزه مرزهای نو که به اسم مریم میرزاخانی نامگذاری شده است الهام‌بخش زنان جوان قرار گیرد تا شوق‌شان به ریاضیات را دنبال کنند.»
ایشان افزوده است: «شناسایی زنان الهام‌بخش در رشته ریاضیات، ادای دینی در خور به ذهن زیبای دکتر میرزاخانی خواهد بود.»

روز تولد پروفسور مریم میرزاخانی روز جهانی «زنان در ریاضیات» نام‌گذاری شد.

۱۲می مصادف با ۲۲ اردیبهشت، روز تولد پروفسور مریم میرزاخانی روز جهانی «زنان در ریاضیات» نام‌گذاری شد. هجدهمین کنگره بین المللی ریاضی دانان در مرداد ماه ۱۳۹۷ در شهر ریودوژانیرو کشور برزیل برگزار شد. در این گردهمایی، پیشنهاد کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران مبنی بر نام‌گذاری روز تولد پروفسور مریم میرزاخانی به عنوان «روز زنان در ریاضیات»، توسط سرکار خانم دکتر اشرف دانشخواه، رییس محترم کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران، عنوان گردید. پس از ارائه دلائل انجمن ریاضی ایران توسط سرکار خانم دکتر دانشخواه و دفاعیه‌های ایشان، چندین سازمان از جمله انجمن زنان اروپایی در ریاضیات، انجمن جهانی زنان در ریاضیات، زنان آفریقایی در انجمن ریاضیات، انجمن زنان هندی و ریاضیات و نیز گروه زنان ریاضیدان شیلیایی، از پیشنهاد ایران حمایت نمودند. در پایان، با تأیید اکثریت اعضای حاضر، روز ۱۲ ماه می میلادی (مطابق با ۲۲ اردیبهشت) از سوی اتحادیهٔ بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان به عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات انتخاب گردید.

موافقت اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان با نامگذاری روز تولد پروفسور مریم میرزاخانی به عنوان «روز زنان در ریاضیات» یکی از آخرین دستاوردهای ایران در علم ریاضیات در عرصهٔ جهانی است. در حاشیه این گردهمایی به یاد پروفسور مریم میرزاخانی نمایشگاهی برگزار گردید.

از این پس، هر ساله روز جهانی “زنان در ریاضیات” هم‌زمان با سال‌روز تولد مریم میرزاخانی گرامی داشته می‌شود. در سایت اینترنتی مربوط به این روز، در خصوص انتخاب روز جهانی زنان در ریاضیات، آمده است: ” ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت) فرصت شادی‌بخشی برای جامعه ریاضی است تا زنان ریاضیدان را گرامی بدارد. این گرامیداشت هرساله در سراسر جهان برگزار می‌شود. هدف از نام‌گذاری روز جهانی زنان در ریاضیات، الهام‌بخشی به زنان سراسر جهان برای گرامی‌داشت دستاوردهای آن‌ها در ریاضی است تا بدین وسیله بتواند زمینه‌ای را برای ایجاد فضای کاری مناسب، لذت‌بخش و همگانی فراهم کند. ”

همچنین گزارش تصویری از پروپزال ارائه شده در کنگره مذکور را می‌توانید از اینجا مشاهده فرمایید.

دعوت کمیتهٔ زنان در ریاضیات (CWM) به مشارکت در پروژه

“Words of Women in Mathematics in the Time of
Corona”

کمیتهٔ زنان در ریاضیات (CWM) از بانوان فعال در حوزهٔ ریاضیات در سراسر جهان، جهت مشارکت در پروژه
“Words of Women in Mathematics in the Time of
Corona” دعوت به عمل آورده است.

برای مطالعهٔ این دعوت‌نامه لطفا اینجا کلیک کنید.

نمایش مستند picture a scientist به مناسبت روز جهانی زنان در ریاضیات

Picture a Scientist مستند زندگی سه دانشمند، نانسی هاپکینز(Nancy Hopkins زیست‌شناس، ریشل بورکس (Raychelle Burks) شیمی‌دان و جین ویلنبرینگ (Jane Willenbring) زمین‌شناس است. این فیلم با زیرنویس به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و پرتغالی نمایش داده می‌شود.
برای مشاهدهٔ این فیلم به صورت رایگان، لازم است علاقه‌مندان قبل از 30 آوریل در فرم وب قرار داده شده ثبت‌نام کنند.
هر فرد ثبت‌نام شده می‌تواند بین 12 تا 14 مه 2021 یک بار فیلم را به صورت رایگان تماشا کند.
برای دریافت فرم، لطفا اینجا کلیک کنید.

خبرنامه اتحادیه بین‌المللی ریاضیات (IMU)، شماره 106، مارس 2021

جهت دانلود لطفا روی لینک زیر کلیک کنید.

شماره یک

شماره دو

سومین گرامی‌داشت روز زنان در ریاضیات برگزار می‌شود.

بسمه تعالی
«سومین گرامی‌داشت روز زنان در ریاضیات»
بدین‌وسیله به اطلاع جامعه ریاضی ایران می‌رساند، کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران افتخار دارد، سومین مراسم گرامی‌داشت روز زنان در ریاضیات را برگزار نماید. این مراسم در روز ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، روز تولد زنده یاد مریم میرزاخانی، از ساعت ۱۶ الی ۱۹، به‌صورت مجازی برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌‌توانند از طریق لینک زیر در مراسم شرکت نمایند.

همچنین، برنامهٔ سومین گرامیداشت روز زنان در ریاضیات از طریق لینک زیر قابل دسترسی است.

برنامه سومین گرامیداشت روز زنان در ریاضیات

با سپاس و احترام
کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران

سخنرانی پروفسور امیدعلی کرم‌زاده در پنجمین گردهمایی کمیتهٔ بانوان انجمن ریاضی

10 شهریور 1400

بخش ویژه روز زنان در ریاضیات

سومین گرامی‌داشت روز زنان در ریاضیات

Celebrating the Third Women in Mathematics Day

مراسم سومین گرامی‌داشت روز زنان در ریاضیات توسط کمیته بانوان انجمن ریاضی و با همکاری دانشگاه بوعلی سینا در تاریخ 22 اردیبهشت 1400، به صورت مجازی، برگزار گردید. علاقه‌مندان می‌توانند از طریق لینک‌های قرار داده شده، به بخش‌های مختلف این برنامه دسترسی داشته باشند.

بخش اول

پیام نمایندهٔ محترم انجمن ریاضی (آقای دکتر رحیم زارع نهندی) و سخنرانی رئیس کمیته بانوان (سرکار خانم دکتر اشرف دانشخواه)

بخش دوم

معرفی زنانی نامدار در عرصهٔ ریاضیات (قسمت اول)

بخش سوم

ارائهٔ سخنرانی پروفسور Roy ، توسط خانم دکتر دانشخواه

بخش چهارم

سخنرانی خانم دکتر معصومه نصیری (قسمت اول)

بخش پنجم

سخنرانی خانم دکتر معصومه نصیری (قسمت دوم)

بخش ششم

مراسم بزرگداشت روز زنان در ریاضیات

بخش هفتم

سخنرانی خانم دکتر حکیمه محمدی

بخش هشتم

سخنرانی پروفسور کامران وفا (قسمت اول)

بخش نهم

سخنرانی پروفسور کامران وفا (قسمت دوم)