کمیتهٔ بانوان

کمیتهٔ بانوان انجمن ریاضی ایران، در راستای حمایت از مشارکت بانوان کشور در امور آموزشی و پژوهشی با زمینهٔ ریاضیات و نیز نشر دیدگاه‌های بروز در جامعهٔ بانوان ریاضی‌دان فعالیت می‌نماید.

اعضای کمیتهٔ بانوان:

دکتر اشرف دانشخواه (رئیس کمیته)
دکتر فرشته ملک (نایب رئیس)
دکتر مژگان محمودی
دکتر زهره مستقیم
دکتر خدیجه احمدی آملی
دکتر محبوبه علیزاده صنعتی
دکتر نرگس تولایی


اخبار

سه بانوی ریاضیدان جوان مفتخر به دریافت جایزهٔ 2021 مریم میرزاخانی در مرزهای نو شدند.

جایزهٔ مریم میرزاخانی در مرزهای نو، در سال 2021، به دلیل کیفیت بسیار بالای تحقیقات ارائه شده توسط نامزدها، هم‌زمان به سه بانوی جوان Nina Holden ، Lisa Piccirillo و Urmila Mahadev اختصاص یافت.

اختصاص Breakthrough Prize در سال 2020 به پروژه مشترک مریم میرزاخانی و الکس اسکین

اختصاص Breakthrough Prize در سال 2020 به پروژه مشترک مریم میرزاخانی و الکس اسکین

جایزه “پیشرفت شگرف” (Breakthrough Prize) سال ۲۰۲۰ در رشته ریاضیات به پروفسور الکس اسکین (Alex Eskin)، استاد برجسته دانشگاه شیکاگو تعلق گرفت. این جایزه در جهت قدر‌دانی از تلاش ستودنی ۵ سالهٔ ایشان و مرحوم پروفسور مریم میرزاخانی بر پروژه‌ای مشترک با عنوان
“Revolutionary discoveries in the dynamics and geometry of moduli spaces of Abelian differentials”
اهدا شد، که منجر به دست‌آورد‌های ارزشمندی از جمله اثبات قضیه
‘magic wand theorem’
گردیده است.

عبارت زیر توسط ایشان در سایت اختصاصی Breakthrough Prize در قسمت نظرات درج شده است:

“I am deeply in debt to my late coauthor Maryam Mirzakhani; without her brilliance, strength and persistence the work recognized by the prize committee could not have been done.”

پروفسور اسکین اظهار داشته است بخشی از مبلغ این جایزه را، که ارزشی معادل ۳ میلیون دلار دارد، در جهت اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان تحصیلات تکمیلی دوره دکترا در کشورهای در حال توسعه، به اتحادیه جهانی ریاضی اهدا خواهد کرد. این یک سنت در میان برندگان این نوع جوایز است. جایزهٔ مذکور در مرزهای نو ریاضیات از سال ۲۰۲۰ میلادی به نام مریم میرزاخانی تغییر نام داد.

اختصاص جایزه‌ای توسط بنیاد «جایزه پیشرفت شگرف» به نام مریم میرزاخانی، برای بانوان ریاضیدان جوان

بنیاد «جایزه پیشرفت شگرف» (Breakthrough Prize) در نوامبر۲۰۱۹ اعلام کرد، جایزه‌ای برای بانوان ریاضیدان جوان درنظر گرفته و آن را به یاد ریاضیدان نامی که در ۴۰ سالگی درگذشت،
Maryam Mirzakhani New Frontiers Prize
نامگذاری کرده است. این جایزه ۵۰ هزار دلاری که در بخش «مرزهای نو» ویژه زنان جوان ریاضیدان در نظر گرفته شده است، به چهره‌های شاخصی اهدا خواهد شد که در دو سال منتهی به زمان اعلام جایزه دکترای خود را در همین زمینه دریافت کرده باشند.

بنیاد «جایزه پیشرفت شگرف» توسط شماری از چهره‌های سرشناس دنیا‌ی علم و فناوری، نظیر سرگئی برین موسس گوگل و مارک زاکربرگ موسس فیسبوک تاسیس شده است و از سال ۲۰۱۳ در سه رشته ریاضیات، فیزیک بنیادی و علوم زیستی جوایزی را به سرآمدان دنیای علم اهدا می‌کند.

ریچارد تایلور، دبیر کمیته گزینش برنده جایزه ریاضیات، اظهار داشته است: «امیدواریم جایزه مرزهای نو که به اسم مریم میرزاخانی نامگذاری شده است الهام‌بخش زنان جوان قرار گیرد تا شوق‌شان به ریاضیات را دنبال کنند.»
ایشان افزوده است: «شناسایی زنان الهام‌بخش در رشته ریاضیات، ادای دینی در خور به ذهن زیبای دکتر میرزاخانی خواهد بود.»

روز تولد پروفسور مریم میرزاخانی روز جهانی «زنان در ریاضیات» نام‌گذاری شد.

۱۲می مصادف با ۲۲ اردیبهشت، روز تولد پروفسور مریم میرزاخانی روز جهانی «زنان در ریاضیات» نام‌گذاری شد. هجدهمین کنگره بین المللی ریاضی دانان در مرداد ماه ۱۳۹۷ در شهر ریودوژانیرو کشور برزیل برگزار شد. در این گردهمایی، پیشنهاد کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران مبنی بر نام‌گذاری روز تولد پروفسور مریم میرزاخانی به عنوان «روز زنان در ریاضیات»، توسط سرکار خانم دکتر اشرف دانشخواه، رییس محترم کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران، عنوان گردید. پس از ارائه دلائل انجمن ریاضی ایران توسط سرکار خانم دکتر دانشخواه و دفاعیه‌های ایشان، چندین سازمان از جمله انجمن زنان اروپایی در ریاضیات، انجمن جهانی زنان در ریاضیات، زنان آفریقایی در انجمن ریاضیات، انجمن زنان هندی و ریاضیات و نیز گروه زنان ریاضیدان شیلیایی، از پیشنهاد ایران حمایت نمودند. در پایان، با تأیید اکثریت اعضای حاضر، روز ۱۲ ماه می میلادی (مطابق با ۲۲ اردیبهشت) از سوی اتحادیهٔ بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان به عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات انتخاب گردید.

موافقت اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان با نامگذاری روز تولد پروفسور مریم میرزاخانی به عنوان «روز زنان در ریاضیات» یکی از آخرین دستاوردهای ایران در علم ریاضیات در عرصهٔ جهانی است. در حاشیه این گردهمایی به یاد پروفسور مریم میرزاخانی نمایشگاهی برگزار گردید.

از این پس، هر ساله روز جهانی “زنان در ریاضیات” هم‌زمان با سال‌روز تولد مریم میرزاخانی گرامی داشته می‌شود. در سایت اینترنتی مربوط به این روز، در خصوص انتخاب روز جهانی زنان در ریاضیات، آمده است: ” ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت) فرصت شادی‌بخشی برای جامعه ریاضی است تا زنان ریاضیدان را گرامی بدارد. این گرامیداشت هرساله در سراسر جهان برگزار می‌شود. هدف از نام‌گذاری روز جهانی زنان در ریاضیات، الهام‌بخشی به زنان سراسر جهان برای گرامی‌داشت دستاوردهای آن‌ها در ریاضی است تا بدین وسیله بتواند زمینه‌ای را برای ایجاد فضای کاری مناسب، لذت‌بخش و همگانی فراهم کند. ”

همچنین گزارش تصویری از پروپزال ارائه شده در کنگره مذکور را می‌توانید از اینجا مشاهده فرمایید.